
Lev Kreft: Jugoslovanska kulturna politika in planiranje
V petem predavanju se dotikamo zgodovine planiranje kulturniškega področja. Tokrat se nam bo pridružil Lev Kreft - filozof in bivši redni profesor na oddelku za filozofiji -, ki bo predaval o jugoslovanski kulturni politiki in planiranju. Opis predavanja:
"Jugoslovanska kulturna politika je imela tri stebre:
- Samoupravljanje delavcev v tovarnah, ki se je kasneje razširilo še na vse javne servise vključno s kulturo, in se razvilo v proces menjave dela med uporabniki in izvajalci javnih storitev znotraj samoupravnih interesnih skupnosti (SIS);
- Demokratizacija kulture ali kulturna akcija, ki je bila odprta do zahodnega marksizma in drugih filozofskih in družboslovnih usmeritev;
- Neuvrščenost kot vmesnost v globalni bipolarnosti, ki vključuje kulturno politiko dekolonizacije oziroma de-vesternizacije kulture (najvidnejši primer: poročilo McBridove komisije o preobrazbi globalne medijskieureditve).
Planski proces v samoupravnih interesnih skupnostih je potekal v okvirih strokovnih in politično-ekonomskih okvirih, ki so jih predlagale federalne in republiške izvršne oblasti. Na tej osnovi so SIS zbirale predloge programov in finančnih načrtov kulturnih ustanov, zavodov in kulturnih akcij, jih objavile v obliki osnutka in sprožile javno razpravo, med katero je potekalo tudi usklajevanje med SISi in teritorialno enoto (v Ljubljani MOL) kot nosilko usklajevanja, na koncu pa je odločala skupščina SIS, v kateri so se v procesu menjave dela usklajevali uporabniki in izvajalci v ustreznih dveh zborih. Malo kasneje kot redno programsko poslovanje so bila prenesena na SISe tudi investicijska sredstva, ki so v Ljubljani konkretno omogočila začetek prvih večjih investicij v kulturi po drugi svetovni vojni (Jakopičeva galerija, nove stavbe knjižnic Bežigrad in Vič-Rudnik, še posebej pa seveda KDIC, za katerega je pobudo dala Ljubljanska kulturna skupnost)."
Se vidimo ob 18:30 na PLACU!